Doltech

Powoli zbliża się 30 lecie działalności MRC DOLTECH w górnictwie skalnym, przemyśle cementowym, mineralnym i recyklingu. Działalności w takim zakresie, który można streścić jako „Maszyny Robocze Ciężkie”.

Kopalnie odkrywkowe surowców skalnych to złoża, maszyny i przede wszystkim pracujący tam ludzie. Nam przypadło w udziale wspierać kopalnie w tej części, która dotyczy maszyn.

Od 1995 roku Przedsiębiorstwo Kompletacji Dostaw i Remontów Maszyn Robotniczych Ciężkich Doltech zajmuje się projektowaniem zakładów przeróbczych, dostawą maszyn i urządzeń do kopalń odkrywkowych, a także budową linii recyklingu materiałów budowlanych.

Ważniejsze wydarzenia z tego początkowego okresu to dostawa pierwszej mobilnej kruszarki do pracy bezpośrednio na wyrobisku w Kopalni Dubie. Zaraz potem KW Czatkowice zdecydowała się na zakup u nas Linii do produkcji grysów. To była dobra inwestycja, bo urządzenia te pracują dobrze i wydajnie do dzisiaj. Na starcie podstawę dobrej pozycji rynkowej MRC DOLTECH stanowiła przede wszystkim współpraca z Maschinenfabrik Liezen und Giesserei z Austrii.

Potem do współpracy zaprosił nas światowy potentat w dostawach urządzeń do przemiału surowców mineralnych oraz maszyn do cementowni – firma niemiecka z Beckum – Christian Pfeiffer Maschinenfabrik GmbH. Nasz udziałowiec z Niemiec jest światowym dostawcą technologii przemiału klinkieru, cementu, mączek skaleniowych, dolomitowych, wapiennych, kwarcowych, mączek z żużli, mączek do instalacji odsiarczania, oraz producentem maszyn i podzespołów towarzyszących dla procesów przemiału. Firma Christian Pfeiffer wyznacza trendy na tym rynku od 1925 roku. Działa zgodnie z najlepszymi standardami jakości DIN oraz ISO. Wykonuje także optymalizację istniejących linii i procesów mielenia oferując nowoczesne młyny kulowe, młyny pionowe, rolowo-misowe, przegrody młynów, separatory dynamiczne, itp. Kompetencje, wieloletnie doświadczenie, ciągłe badania rozwojowe dały CPB tytuł technologicznego lidera rynku.

W kolejnych latach rozwój MRC DOLTECH poszedł w kilku kierunkach. Oprócz podstawowej aktywności – dostaw maszyn i urządzeń, rozwinęliśmy inne dziedziny. Najpierw dodaliśmy do naszej oferty usługi kruszenia i przesiewania. Konsekwentnie realizowaliśmy program inwestycyjny i dzięki temu wykonujemy usługi wieloma różnymi maszynami. Daje to możliwość dostosowanie oferty do wymagań technologicznych i jakościowych stawianych nam przez kontrahentów. Mamy maszyny odpowiednie do przeróbki skał twardych, ale również odpowiednie do kruszenia dolomitów, czy wapieni. Pracujemy tymi maszynami w kopalniach skalnych i żwirowniach, oraz przy budowie dróg i autostrad. Kolejny etap w naszym rozwoju to rozbudowanie segmentu dostaw części zamiennych. Oprócz elementów do maszyn pochodzących z fabryk MFL i SBM, czy części i podzespołów do młynów CPB dostarczamy również części zamienne i odporne na ścieranie, takie jak listwy udarowe, szczęki, stożki i płaszcze kruszące, pozostałe elementy udarowe i inne do kruszarek m.in. Metso, Hazemag, Sandvick, Kleemann, Tesab, McCloskey, Powerscreen, Pegson, itd. Oczywiście główna specjalizacja to części z materiałów odpornych na ścieranie. Odlewy staliwne i odlewy z żeliwa o wysokiej zawartości chromu, czy listwy do kruszarek udarowych z dodatkami ceramicznymi.

W ostatnich latach, po połączeniu dwóch austriackich firm MFL i SBM do szerokiej już oferty MRC DOLTECH doszedł nowy produkt – kruszarki i betoniarnie mobilne SBM. Mobilne wytwórnie betonu SBM, z serii Euromix, Variomix i Linemix to niedoścignione przez konkurencję połączenie w jednym super mobilności, świetnej jakości i największej wydajności produkcji betonu. Maszyny te gwarantują produkcję betonu wg normy europejskiej EN206; prawdziwą mobilność: czas montażu węzła o wydajności 200 m³ to… 1 dzień; najlepszą na rynku bezusterkowość i pewność wykonania wymagających kontraktów na produkcje betonów nawierzchniowych, konstrukcyjnych, betonów do tunelowania, itd.

Wreszcie ostatnie ważne zdarzenie z rozwoju naszej firmy: od 2014 roku ruszyła w MRC DOLTECH produkcja mechaniczno-konstrukcyjna. W oparciu o kontrakty eksportowe rozwinęliśmy produkcję przesiewaczy stacjonarnych, semi-mobilnych i mobilnych, oraz przenośników taśmowych. Przenośniki taśmowe dostarczamy ocynkowane, z bębnami ogumowanymi, również z wkładkami ceramicznymi, z zabudowanymi wysypami, z osłonami pyłochronnymi, uszczelnionymi burtami na całej długości taśmy, wyposażone w niezawodne wyłączniki bezpieczeństwa i specjalne układy oczyszczania taśm. Przesiewacze jedno pokładowe, dwupokładowe i trzypokładowe dostarczamy w wersji na sucho i na mokro. Dostarczamy również przesiewacze rolkowe służące do odgliniania nadawy spod ściany. Najnowsze przedsięwzięcie w tym zakresie przenośników i przesiewaczy, to budowa kompletnej linii do kruszenia i przesiewania dla kontrahenta ze Szwajcarii. Planujemy powiększać naszą aktywność konstruując nowe urządzenia, a jednocześnie modernizować i unowocześniać technologię wytwarzania.

W ciągu ostatnich lat MRC DOLTECH zrealizował wiele zakładów „pod klucz”. Wyposażaliśmy w maszyny zakłady w Polsce, ale również na Ukrainie, Litwie i Łotwie. Stosowanie przez nasze przedsiębiorstwo nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych jest dla odbiorców opłacalne, przez co firma cieszy się zaufaniem kontrahentów. Oczywiście nowoczesna technologia, światowego poziomu rozwiązania konstrukcyjne, czy najlepsze materiały nie wystarczą na dobrą markę firmy. O wysokim poziomie naszej firmy decydują pracujący w firmie ludzie. Mieszanka doświadczenia i młodzieżowej energii, ambicja i rzetelność, otwartość na kontakty ze światem to cechy dużej grupy inżynierów i techników z MRC DOLTECH. Rozwój europejskiego rynku przeróbki surowców skalnych i recyklingowych, przemiału cementu i mączek to wyzwanie dla MRC Doltech. Firma dąży do ciągłego ulepszania technologii, pozyskiwania nowych klientów, oraz podnoszenia efektywności pracy, co stymuluje jej dynamiczny rozwój.